Sale
GMKtec NucBox M6 Ultra Mini PC AMD Ryzen™ 5 7640HS
GMKtec NucBox M6 Ultra Mini PC AMD Ryzen™ 5 7640HS
Regular price
$269.99
Sale price
$269.99
Regular price
$399.99
Couldn't load pickup availability
Limited time offer
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
Payment & Security
Payment methods
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | GMKtec NucBox M6 Ultra |
| CPU Model | AMD Ryzen™ 5 7640HS |
| CPU | AMD Ryzen™ 7000 Series Processor, 6 Cores, 12 Threads, TSMC 4nm FinFET process, Base Frequency 4.3GHz, Max Boost Frequency up to 5.0GHz, 6MB L2 Cache, 16MB L3 Cache, Zen 4 Architecture |
| CPU Socket / Package | TSMC 4nm FinFET |
| GPU | AMD Radeon™ 760M Graphics, 8 Cores, up to 2600MHz, AMD RDNA 3 Architecture |
| Memory (RAM) | 2 × SO-DIMM Slots, DDR5 Memory, 16GB / 32GB configurations, Supports up to 128GB |
| Storage (ROM) | PCIe 3.0 M.2 2280 SSD, 512GB / 1TB options |
| Storage Expansion | 2 × M.2 2280 PCIe 4.0 ×4 SSD slots, supports up to 8TB per slot |
| Graphics Output | Triple display output via HDMI + DisplayPort + USB4, supports up to 8K resolution |
| Network |
Wi-Fi 6E (up to 2.4Gbps) Bluetooth 5.2 Dual 2.5G Ethernet LAN |
| Power |
Built-in coin cell battery DC Power Adapter 19V / 6.32A, 120W |
| External Ports |
USB-A: 3 × USB 3.2 Gen2 (10Gbps) + 1 × USB 2.0 USB4: 1 × USB4 full-function port HDMI: 1 × HDMI 2.0 (up to 4K@60Hz) DisplayPort: 1 × DisplayPort (up to 8K@60Hz) Audio: 1 × 3.5mm CTIA Audio Jack LAN: 2 × RJ45 2.5G Ethernet Power: 1 × DC IN (5.5/2.5mm) Reset: 1 × Reset Button |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Language Support | 14 Languages Supported (Default English): Simplified Chinese, Traditional Chinese, French, Dutch, Italian, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic |
| Chassis Dimensions | 128.8 × 127 × 47.8 mm |
| Weight | 528 g |
| Color | Bronze |
| Working Temperature | 0°C to 40°C |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | CCC, CE, FCC, RoHS, MIC, CEC, China Energy Label, UL Report |
| Packaging List |
User Manual Warranty Card Power Adapter HDMI Cable VESA Mount Bracket |















