GMKtec K12 Mini PC AMD Ryzen™ 7 H 255
GMKtec K12 Mini PC AMD Ryzen™ 7 H 255
OCulink Port | 3× M.2 2280 PCIe 4.0 | 2× 2.5G LAN + Wi-Fi 6E + BT 5.2
Couldn't load pickup availability
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | GMKtec NUCBOX K12 |
| CPU Model | AMD Ryzen™ 7 H 255 |
| CPU |
AMD Ryzen™ 200 Series Processor, 8 Cores, 16 Threads Zen 4 Architecture Base Frequency 3.8GHz, Max Boost up to 4.9GHz 8MB L2 Cache / 16MB L3 Cache |
| CPU Socket / Package | TSMC 4nm FinFET |
| GPU |
AMD Radeon™ 780M Graphics 12 Cores, up to 2600MHz |
| Memory (RAM) |
2 × DDR5 SO-DIMM Slots Dual-Channel 32GB (16GB × 2) standard configuration DDR5-5600 Memory Supports up to 96GB |
| Storage (ROM) | 512GB / 1TB SSD options |
| Storage Expansion |
3 × M.2 2280 PCIe 4.0 SSD Slots 1 × PCIe 4.0 ×4 slot + 2 × PCIe 4.0 ×2 slots Supports up to 24TB total storage |
| Graphics Output |
Quad display output via HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + USB4 + USB Type-C Supports simultaneous multi-display output |
| Network |
Wi-Fi 6E (RZ616, up to 2.4Gbps) Bluetooth 5.2 Dual 2.5G Ethernet LAN (Realtek 8125BG) |
| Power |
Built-in coin cell battery DC Power Adapter 19V / 6.32A, 120W |
| Front I/O |
Audio: 1 × 3.5mm Combo Jack USB-C: 1 × USB 3.2 Gen2 Type-C (PD / DP / Data) USB-A: 2 × USB 3.2 Gen2 USB-A: 1 × USB 2.0 Power Button: 1 × Power Button with White LED Indicator Reset: 1 × Clear CMOS Button |
| Rear I/O |
Audio: 1 × 3.5mm Combo Jack USB4: 1 × USB4.0 Full-Function Port HDMI: 1 × Standard HDMI 2.1 DisplayPort: 1 × DP 1.4 (DP++) OCulink: 1 × PCIe Gen4 ×4 OCulink Port USB-A: 1 × USB 3.2 Gen2 + 1 × USB 2.0 LAN: 2 × RJ45 2.5G Ethernet Power: 1 × DC IN (5.5 × 2.5mm) |
| RGB / Fan Control Button |
1 × System Fan Control Button Supports lighting on/off control and multiple RGB lighting modes |
| OCulink Notice |
The OCulink port does not support hot-plugging. Please connect or disconnect the cable only when the device is powered off. |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Language Support | 14 Languages Supported (Default English): Simplified Chinese, Traditional Chinese, French, Dutch, Italian, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic |
| Chassis Dimensions | 154 × 151 × 73.6 mm |
| Weight | Approx. 920 g |
| Color | Iron Gray |
| Working Temperature | 0°C – 40°C |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | CCC, CE, FCC, RoHS, MIC, CEC, China Energy Label, UL Report |
| Packaging List |
User Manual Warranty Card Power Adapter HDMI Cable VESA Mount Bracket |














