Sale
GMKtec NucBox K15 Mini PC Intel® Core™ Ultra 5 125U
GMKtec NucBox K15 Mini PC Intel® Core™ Ultra 5 125U
Regular price
$359.99
Sale price
$359.99
Regular price
$479.99
Couldn't load pickup availability
Limited time offer
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
Payment & Security
Payment methods
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | GMKtec NucBox K15 |
| CPU Model | Intel® Core™ Ultra 5 125U |
| CPU |
Intel® Core™ Ultra Processor (Series 1), 12 Cores, 14 Threads Intel 4 Process Max Turbo Frequency up to 4.3GHz 12MB Cache Up to 21 TOPS (Int8) |
| CPU Socket / Package | FCBGA2049 Package, 50 × 25 mm |
| GPU |
Intel® Graphics Max Dynamic Frequency up to 1.85GHz Up to 7 TOPS (Int8) |
| NPU |
Intel® AI Boost Up to 11 TOPS (Int8) |
| Memory (RAM) |
2 × DDR5 SO-DIMM Slots Dual-Channel DDR5-5600 Memory 16GB / 32GB configurations Supports up to 96GB |
| Storage (ROM) |
3 × M.2 2280 PCIe 4.0 ×4 SSD Slots 1TB / 2TB options |
| Storage Expansion |
3 × M.2 2280 PCIe 4.0 ×4 SSD Slots Supports up to 8TB per slot (Max 24TB) |
| Graphics Output |
Quad display output via HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + USB4 + USB Type-C Supports simultaneous multi-display output |
| Network |
Wi-Fi 6E (RZ616 / MediaTek MT7922, up to 2.4Gbps) Bluetooth 5.2 Dual 2.5G Ethernet LAN (Realtek 8125BG) |
| Power |
Built-in coin cell battery DC Power Adapter 20V / 5A, 100W |
| Front I/O |
Audio: 1 × 3.5mm Combo Jack USB-C: 1 × USB 3.2 Gen2 Type-C (PD Input 100W / DP1.4 / Data 10Gbps) USB-A: 3 × USB 3.2 Gen2 (10Gbps) Power Button: 1 × Power Button with White LED Indicator Reset: 1 × Clear CMOS Button |
| Rear I/O |
Power: 1 × DC IN (5.5 × 2.5mm) Audio: 1 × 3.5mm Combo Jack HDMI: 1 × Standard HDMI 2.1 (up to 8K@60Hz / 4K@120Hz) DisplayPort: 1 × DP 1.4 (DP++) OCulink: 1 × PCIe Gen4 ×4 OCulink Port USB-A: 2 × USB 2.0 USB-C: 1 × USB4 Full-Function Port (PD Input 100W / DP1.4 / Data 40Gbps) LAN: 2 × RJ45 2.5G Ethernet Lock Slot: 1 × Security Lock |
| RGB / Fan Control Button |
1 × System Fan Control Button Supports lighting memory function and multiple RGB lighting modes |
| OCulink Notice |
The OCulink port does not support hot-plugging. Please connect or disconnect the cable only when the device is powered off. |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Language Support | 14 Languages Supported (Default English): Simplified Chinese, Traditional Chinese, French, Dutch, Italian, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic |
| Chassis Dimensions | 154 × 151 × 73.6 mm |
| Weight | 910 g |
| Color | Metallic Gray + Black |
| Working Temperature | 0°C – 40°C |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | CCC, CE, FCC, RoHS, MIC, CEC, China Energy Label, UL Report |
| Packaging List |
User Manual Warranty Card Power Adapter HDMI Cable VESA Mount |















