Sale
GMKtec NucBox M2 Pro S Mini PC Intel Core™ i7-1185G7
GMKtec NucBox M2 Pro S Mini PC Intel Core™ i7-1185G7
Regular price
$279.99
Sale price
$279.99
Regular price
$479.99
Couldn't load pickup availability
Limited time offer
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
Payment & Security
Payment methods
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | GMKtec NucBox M2 Pro S |
| CPU Model | Intel® Core™ i7-1185G7 Processor |
| CPU | 11th Gen Intel® Core™ i7 Processor, 4 Cores, 8 Threads, 10nm process, Max Turbo Frequency up to 4.8GHz, 12MB L3 Cache |
| CPU Socket / Package | FCBGA1449 Package, 45.5 × 25 mm |
| GPU | Intel® Iris® Xe Graphics, 96 Execution Units, Max Dynamic Frequency up to 1.35GHz |
| Memory (RAM) | 2 × SO-DIMM Slots, 16GB / 32GB configurations, Supports up to 64GB |
| Storage (ROM) | 2 × M.2 SSD Slots, 512GB NVMe SSD pre-installed |
| Storage Expansion |
1 × M.2 2280 SSD slot, supports up to 8TB 1 × M.2 2242 SSD slot, supports up to 2TB Maximum total storage capacity: up to 10TB |
| Graphics Output | Triple display output via 2 × HDMI + 1 × USB-C, supports up to 4K resolution |
| Network |
Wi-Fi 6 (Realtek 8852BE, up to 1201 Mbps) Bluetooth 5.2 2.5G Ethernet LAN (Intel I226-V) |
| Power |
Built-in coin cell battery DC Power Adapter 20V / 5A, 100W |
| External Ports |
USB-A: 2 × USB 3.2 Gen2 (10Gbps) + 1 × USB 3.2 Gen1 (5Gbps) + 1 × USB 2.0 USB-C: 1 × Type-C (DisplayPort / Data, up to 4K@60Hz / 5Gbps) HDMI: 2 × HDMI 2.0 (up to 4K@60Hz) Audio: 1 × 3.5mm CTIA Audio Jack LAN: 1 × RJ45 2.5G Ethernet Power: 1 × DC IN (5.5/2.5mm) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Language Support | 14 Languages Supported (Default English): Simplified Chinese, Traditional Chinese, French, Dutch, Italian, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic |
| Chassis Dimensions | 114 × 106 × 42.5 mm |
| Weight | 361 g |
| Color | Gray |
| Working Temperature | 0°C to 40°C |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | CCC, CE, FCC, RoHS, MIC, CEC, China Energy Label, UL Report |
| Packaging List |
User Manual Warranty Card Power Adapter VESA Mount Bracket HDMI Cable |












