Sale
GMKtec NucBox M5 Ultra Mini PC AMD Ryzen™ 7 7730U
GMKtec NucBox M5 Ultra Mini PC AMD Ryzen™ 7 7730U
Regular price
$259.99
Sale price
$259.99
Regular price
$389.99
Couldn't load pickup availability
Limited time offer
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
Payment & Security
Payment methods
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | GMKtec NucBox M5 Ultra |
| CPU Model | AMD Ryzen™ 7 7730U |
| CPU | AMD Ryzen™ 7000 Series Processor, 8 Cores, 16 Threads, TSMC 7nm process, Base Frequency 2.0GHz, Max Boost Frequency up to 4.5GHz, 4MB L2 Cache, 16MB L3 Cache |
| CPU Socket / Package | FP6 Package, TSMC 7nm FinFET |
| GPU | AMD Radeon™ Graphics, 8 Cores, up to 2000MHz |
| Memory (RAM) | 2 × SO-DIMM Slots, 16GB / 32GB configurations, Supports up to 64GB |
| Storage (ROM) | 2 × M.2 2280 SSD Slots, 512GB PCIe 3.0 SSD pre-installed |
| Storage Expansion |
Supports up to 8TB per SSD Maximum total storage capacity: up to 16TB |
| Graphics Output | Triple display output via HDMI + DisplayPort + USB-C, supports up to 8K resolution via DisplayPort |
| Network |
Wi-Fi 6E (RZ616, up to 2.4 Gbps) Bluetooth 5.2 Dual 2.5G Ethernet LAN |
| Power |
Built-in coin cell battery DC Power Adapter 19V / 3.42A |
| External Ports |
USB-A: 2 × USB 3.2 Gen2 (10Gbps) + 2 × USB 2.0 USB-C: 1 × Type-C (USB 3.2 Gen2, PD 100W, DisplayPort 1.4, up to 4K@60Hz) HDMI: 1 × HDMI 2.0 (up to 4K@60Hz) DisplayPort: 1 × DisplayPort 1.4 (up to 8K@60Hz) Audio: 1 × 3.5mm CTIA Audio Jack LAN: 2 × RJ45 2.5G Ethernet Power: 1 × DC IN (5.5/2.5mm) Reset: 1 × Reset Button |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Language Support | 14 Languages Supported (Default English): Simplified Chinese, Traditional Chinese, French, Dutch, Italian, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic |
| Chassis Dimensions | 128.8 × 127 × 47.8 mm |
| Weight | 528 g |
| Color | Rust Color |
| Working Temperature | 0°C to 40°C |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | CCC, CE, FCC, RoHS, MIC, CEC, China Energy Label, UL Report |
| Packaging List |
User Manual Warranty Card Power Adapter VESA Mount Bracket HDMI Cable |












