Sale
GMKtec NucBox M3 Mini PC Intel® 12th Core™ i5 12450H
GMKtec NucBox M3 Mini PC Intel® 12th Core™ i5 12450H
Regular price
$299.99
Sale price
$299.99
Regular price
$369.99
Couldn't load pickup availability
Limited time offer
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
Payment & Security
Payment methods
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | GMKtec NucBox M3 |
| CPU Model | Intel® Core™ i5-12450H Processor |
| CPU |
12th Gen Intel® Core™ i5 Processor, 8 Cores, 12 Threads Intel 7 Process Max Turbo Frequency up to 4.4GHz 12MB L3 Cache TDP 45W |
| CPU Socket / Package | FCBGA1744 Package, 50 × 25 mm |
| GPU |
Intel® Graphics for 12th Gen Intel® Processors 48 Execution Units Up to 1.2GHz |
| Memory (RAM) |
2 × SO-DIMM Slots Dual-Channel DDR4-3200 Memory 16GB / 32GB configurations Supports up to 64GB |
| Storage (ROM) |
M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 SSD 512GB / 1TB options |
| Storage Expansion |
1 × M.2 2280 PCIe SSD slot, supports up to 2TB 1 × M.2 2242 SATA SSD slot, supports up to 2TB |
| Graphics Output |
Triple display output via Dual HDMI + USB Type-C Supports up to 4096 × 2160 resolution |
| Network |
Wi-Fi 6 (Realtek 8852BE, up to 1201Mbps) Bluetooth 5.2 2.5G Ethernet LAN (Intel i225) |
| Power |
Built-in coin cell battery DC Power Adapter 20V / 5A, 100W |
| External Ports |
USB-A: 3 × USB 3.2 Gen2 + 1 × USB 2.0 HDMI: 2 × HDMI (up to 4096 × 2160 @ 60Hz) USB-C: 1 × Type-C (DisplayPort / Data only, 5Gbps) Audio: 1 × 3.5mm CTIA Audio Jack LAN: 1 × RJ45 2.5G Ethernet Power: 1 × DC IN (5.5 / 2.5mm) |
| USB-C Notice |
The USB Type-C port supports data transfer and video output only. It does not support PD charging or external GPU connection. |
| Operating System | Windows 11 Pro / Linux Supported |
| Language Support | 13 Languages Supported (Default English): Simplified Chinese, Traditional Chinese, English, French, Thai, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic |
| Chassis Dimensions | 114 × 106 × 42.5 mm |
| Weight | 361 g |
| Color | Gray |
| Working Temperature | 0°C – 50°C |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | CE, FCC, CCC, RoHS |
| Packaging List |
User Manual Warranty Card Power Adapter VESA Mount Bracket HDMI Cable |






