Sold out
GMKtec NucBox K9 Mini PC Intel® Ultra 5 125H
GMKtec NucBox K9 Mini PC Intel® Ultra 5 125H
Regular price
$679.99
Sale price
$679.99
Regular price
$679.99
Couldn't load pickup availability
Limited time offer
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
Payment & Security
Payment methods
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | GMKtec NucBox K9 |
| CPU Model | Intel® Core™ Ultra 125H |
| CPU |
Intel® Core™ Ultra Processor, 14 Cores, 18 Threads Intel 4 Process Base Frequency 3.6GHz, Max Turbo up to 4.5GHz 18MB Cache TDP 28W–65W Integrated AI Engine up to 16 TOPS |
| CPU Socket / Package | FCBGA2049 Package, 50 × 25 mm |
| GPU |
Intel® Arc™ Graphics 7 Xe-Cores (112 EUs) Up to 2.2GHz |
| NPU |
Intel® AI Boost Up to 1.4GHz Supports OpenVINO™, Windows ML, DirectML, and ONNX Runtime |
| Memory (RAM) |
2 × SO-DIMM Slots Dual-Channel DDR5-5600 Memory 32GB standard configuration Supports up to 96GB |
| Storage (ROM) |
PCIe 4.0 ×4 M.2 2280 SSD 1TB standard configuration |
| Storage Expansion |
2 × M.2 2280 SSD slots Supports PCIe 3.0 / 4.0 and SATA Maximum storage expansion up to 4TB |
| Graphics Output |
Triple display output via HDMI + DisplayPort + Thunderbolt 4 / USB4 Supports up to 7680 × 4320 @ 60Hz |
| Network |
Wi-Fi 6 (Intel AX201, up to 2.4Gbps) Bluetooth 5.2 Dual 2.5G Ethernet LAN (Realtek Gaming 2.5GbE) |
| Power |
Built-in coin cell battery DC Power Adapter 19V / 6.32A, 120W |
| External Ports |
USB-A: 4 × USB 3.2 Gen2 (10Gbps) HDMI: 1 × HDMI 2.0 DisplayPort: 1 × DisplayPort Thunderbolt 4 / USB4: 1 × Full-Function Type-C Port (PD / DP / Data) Audio: 1 × 3.5mm CTIA Audio Jack LAN: 2 × RJ45 2.5G Ethernet Power: 1 × DC IN (5.5 / 2.5mm) Reset: 1 × Reset Button |
| Thunderbolt 4 / USB4 Notice | The front Type-C port supports full-function USB4 / Thunderbolt 4 features, including data transfer, video output, and PD power input. |
| Operating System | Windows 11 Pro / Linux Supported |
| Language Support | 13 Languages Supported (Default English): Simplified Chinese, Traditional Chinese, English, French, Thai, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic |
| Special Features | AI PC with built-in AI model support |
| Chassis Dimensions | 128.8 × 127 × 47.8 mm |
| Weight | 528 g |
| Working Temperature | 0°C – 40°C |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | CE, FCC, CCC, RoHS |
| Packaging List |
User Manual Warranty Card Power Adapter VESA Mount Bracket HDMI Cable |













