GMKtec G10 Mini PC AMD Ryzen™ 5 3500U
GMKtec G10 Mini PC AMD Ryzen™ 5 3500U
Couldn't load pickup availability
Get $20 off when you spend $1,000 or more! Learn more
| Parameter | Details |
|---|---|
| CPU Model | AMD Ryzen™ 5 3500U |
| CPU | AMD Ryzen™ 3000 Series, Quad-Core, Eight-Thread, 12nm process, Max Turbo 3.7GHz, 4MB L3 Cache, TDP 25W (MAX 35W) |
| CPU Socket/Package | FP5 |
| GPU | Radeon™ Vega 8 Graphics, 8 cores, up to 1200 MHz |
| Memory (RAM) | 2×DDR4 SO-DIMM, 16GB/32GB, 2400 MT/s, up to 64GB supported |
| Storage (ROM) | 2×M.2 2280 PCIe 3.0×4 SSD, 512GB/1TB, built-in expansion up to 16TB (2×8TB) |
| Graphics Output | Triple output via HDMI / DP / Type-C, supports up to 8K resolution (via DP) |
| Network | Wi-Fi 5 (Realtek RTL8822CE, up to 866.7 Mbps), Bluetooth 5.0, Gigabit LAN (supports 2.5G/1G/100M/10M, Realtek 8125BG) |
| Power | Built-in coin cell battery; Type-C Charger 19V/3.42A (supports PD and non-PD chargers) |
| External Ports |
USB-A: 2×USB 3.2 Gen1 (5Gbps) + 1×USB 2.0 Type-C: 1×(DP1.4 4K@30Hz + USB3.2 Gen1 + PD), 1×PD only HDMI: 1×HDMI 2.1 (4K60Hz) DisplayPort: 1×DP1.4 (4K60Hz) Audio: 3.5mm CTIA RJ45: 1×Gigabit LAN |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Language Support | 14 languages (Default English; supports Simplified Chinese, Traditional Chinese, French, Dutch, Italian, Spanish, Korean, Japanese, German, Hebrew, Russian, Portuguese, Arabic) |
| Chassis Dimensions | 103 × 98 × 42 mm |
| Packaging List | User Manual, Warranty Card, Power Adapter, VESA Stand, HDMI Cable |

9 Premium Features

AMD Ryzen 5
4 Cores:Ryzen 5
8 Threads:4MB Cache
3.70GHz:Turbo Boost
The AMD Ryzen 5 3500U is a power-efficient quad-coreprocessor with simultaneous multithreading (SMT),delivering strong multitasking and everyday performance for mini desktops
Triple Screen HD Display
HDMI + DP + Type-C (DP). Enjoy 4K@60Hz Ultra HD Entertainment
Product internal Structure

Ultra Efficient Cooling System
Whisper-Cool-Silent Breeze, Max Performance.

Wi-Fi 5 + Bluetooth 5.0 + 2.5G LAN
Experience fast stable internet with this Mini PC's triple networking options: WiFi 5 for wireless freedom, Bluetooth 5.0 for smooth peripherals, and 2.5 Gigabit Ethernet for wired speed. Perfect for work, entertain-ment, and 4K streaming-without compromise.
Portable PC







